Ministerstwo Gospodarki na Drupalu

15 Czerwiec, 2010 - 12:58

14-go czerwca na konferencji prasowej wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oficjalnie zaprezentował nową odsłonę portalu Ministerstwa Gospodarki.

"Ministerstwo Gospodarki wprowadza nowe rozwiązania dotyczące komunikacji, a także w zakresie budowania strony internetowej. Wprowadzamy system, który opiera się o rozwiązania open-source (darmowe oprogramowanie - PAP). Taki sam system funkcjonuje na stronie Białego Domu".

Oprócz portalu, został zmigrowany także serwis Biuletynu Inforamcjii Publicznej MG oraz serwis intranetowy dla pracowników ministerstwa.

Wdrożenie, dostosowanie oraz migracja treści z poprzedniej wersji portalu opartej na technologii Microsoft CMS zostało przeprowadzone przez dzielny zespół z e-solutions pod przywództwem mojej skromnej osoby

Więcej informacji na stronie www.mg.gov.pl/node/10954

Komentarze

15 Czerwiec, 2010 - 13:13

Acha, tylko żebym nie słyszał że nie włączone jest agregoanie cssów, bo jeszcze są drobne poprawki...

15 Czerwiec, 2010 - 17:18

Dobra robota :) Oby tak dalej!

15 Czerwiec, 2010 - 18:45

fuck yeah chciałoby się zakrzyknąć, ale jakoś tak nie wypada przy TAKIEJ stronie :D

bardzo ale to bardzo gratuluję, mam nadzieję, że teraz rak oupensoursa się zacznie rozprzestrzeniać na inne "komórki" państwa :)

17 Czerwiec, 2010 - 01:05

Gratulacje. Fajnie, że Drupal w Polsce się w ten sposób promuje.

Mam tylko jedną kwestię do omówienia. Chodzi o bezpieczeństwo strony.
Odwiedziłem jakiś czas temu stronę whitehouse.gov i zauważyłem, że zastosowali niezły trik w postaci panelu logowania. Na stronie www.mg.gov.pl nie ma tego rozwiązania, tzn. chodzi mi o link z końcówką www.mg.gov.pl/?q=user
Jeśli to wpiszesz to na whitehouse strona nie pokazuje okna logowania, w przypadku mg.gov.pl tak jest. Tak więc nasuwa się automatycznie pytanie jak oni to zrobili?
Dodam, że ja też chciałbym wprowadzić jakiś unikatowy adres logowania na swojej stronie, tylko jak?

17 Czerwiec, 2010 - 09:54

Aliasy by wlaczyli, bo te nody, taxonomy to srednio wyglada :) Pawlak zawsze szedl w strone open-source. Gielda towarowa jest na Linuxie :)

17 Czerwiec, 2010 - 10:07

fajnie, ze mg jest na drupalu. Graficznie jednak mi sie nie podoba, mozna bylo troche doszlifowac. Do white housu daleko. No ale ciezko w ogole znalezc ladnie zrobiona strone na Drupalu. Graficy troche sie nie "tykaja" Drupala, dziwne bo system jest naprawde niezly :)

18 Czerwiec, 2010 - 13:28

Aliasy są włączone, ale nie ma kto ich ustawiać. I to zresztą dobrze dla wydajności.

20 Czerwiec, 2010 - 01:18

A ja spytam o tę część, której nie widać, czyli intranet - też drupal?? jakieś konkrety?

21 Czerwiec, 2010 - 11:06

Tak, intranet jest też oczywiście na Drupalu. Nie różni się za bardzo funkcjonalnościami od portalu. Pełni funkcję informacyjną. Ma zabezpieczony dostęp z zewnątrz i inną skórkę. To chyba wszystkie różnice...
Acha i moduł imienin :)

22 Czerwiec, 2010 - 15:52

Brawo dla Pawlaka za ten wybór. Podobnie jak kolega wyżej wydaje mi się, że graficznie strona jest do doszlifowania. Szczególnie uderzają mnie szare kolory, wygląda to dość smutno.

Ciekawi mnie ile kosztowała ta strona. :)

23 Czerwiec, 2010 - 10:06

Pozwolę sobie odpowiedzieć na kilka sformułowanych powyżej uwag:

- w zakresie adresów zdecydowaliśmy się stosować aliasy tylko tam gdzie to niezbędne, najczęściej w miejscach, których adresy pojawiają się w drukowanych publikacjach itp - przy tysiącach stron w naszym portalu nakładanie aliasów na wszystko byłoby zadaniem trochę... męczącym :-)

- w zakresie grafiki - to było duże wyzwanie, musieliśmy pogodzić różne wizje, różne pomysły, dotychczasową kolorystykę, a jednocześnie, jako strona urzędowa nie pójść w zbyt innowacyjne rozwiązania. Kompromisowe rozwiazanie satysfakcjonuje niewielu, jak zwykle w takich wypadkach, ale mogę zdradzić, że za niedługi czas kolorytyka strony powinna ulec zmianie

- w zakresie kosztów - powiem tak: żałujemy, że w materiałach dla prasy nie przedstawiliśmy informacji ile witryna nas kosztowała, bo przy tych wszystkich inwestycjach sieciowych w innych resortach, liczonych w setkach tysięcy z pewnością się wyrózniamy :-)

24 Czerwiec, 2010 - 15:09

Cytat: - w zakresie kosztów - powiem tak: żałujemy, że w materiałach dla prasy nie przedstawiliśmy informacji ile witryna nas kosztowała, bo przy tych wszystkich inwestycjach sieciowych w innych resortach, liczonych w setkach tysięcy z pewnością się wyrózniamy :-)

Oczywiście informacja o koszcie tej witryny nie jest tajna więc proszę ją podać :)

8 Lipiec, 2010 - 18:55

Czyżby moduł imienin był spod mojego palca? :) Gdzie go można zobaczyć na stronce?

9 Lipiec, 2010 - 00:46

jak to wprowadzanie aliasów????? Przeciez mozna ustawic auto aliasy i sprawa załatwiona. Leci aliasami po tytulach albo ustawic jak sie chce. Wiadomo, ze aliasow sie nie klepie na zywca.Chyba ze tak robicie? A co do wydajnosci to nie wiem czy az tak bardzo uboleje. Sugeruje sie tez amerykanska strona WH.gov i widze, ze oni maja to wlaczone. I na pewno WH jest bardziej przeciazona strona i posiada wiecej tresci niz MG :) Te wszystkie node, taxonomy nie wyglada zbyt profesjonalnie jak na charakter strony rzadowej. Nie wiem co tam jeszcze jest w srodku ale wydaje mi sie, ze niestety strona jest niedopracowana i to bardzo. Skorka no jakby nie patrzec do wymiany :) Moglibyscie brac przyklad z prezydent.pl. Oczywiscie niefinansowo bo kupe szmalu kosztowalo. Imieniny ? No i co ?

11 Lipiec, 2010 - 17:45

Skórka mi nie leży. Znam kilka wdrożeń drupala w sektorze publicznym i z ręką na sercu mogę powiedzieć, że tylko raz widziałem przypadek w którym drupal był ubrany w przyzwoitą szatę..

22 Wrzesień, 2010 - 13:05

Nic dziwnego. drupal jest świetnym cmesem :)