Drżyj, Übercarcie!

2 Marzec, 2012 - 01:00

Moduł Drupal Commerce ma zastąpić Übercarta, czyli drupalowego sklepu internetowego znanego od wieków. Podajemy link do 2 filmów, które pozwolą zaznajomić się z podstawami Drupal Commerce.

Myślicie, że czas Übercarta dobiega końca?

Michał Pękała

Sadzę polski start-up na zagranicznej glebie. Ale nie na Drupalu. :)

Komentarze

2 Marzec, 2012 - 08:44

czas UC dobiegł końca kiedy ekipa robiąca UC 1 i 2 zaczęła pracę nad Drupal Commerce,

przynajmniej logika by to podpowiadała

2 Marzec, 2012 - 09:23

No ale jakby nie było UC jest ciągle rozwijany i jest obecny na znacznie większej liczbie stron niż Commerce (40k vs 10k wg statystyk na stronach modułów).
Ja, prosty chłopak, trochę gubię się w tej dwutorowości. :)

3 Marzec, 2012 - 02:37

Ubercart 3 tez jest na d7, commerce jest troche inny i dla laikow drupala - kogos kto tylko prowadzi sklep znacznie trudniejszy.

Dla tych, ktorzy nie widzieli wcześniej sklepu na oczy polecam materiał na lynda.com - płatny ale pozwala szybko się w wtym wszystkim połapać.

czas UC dobiegł końca kiedy ekipa robiąca UC 1 i 2 zaczęła pracę nad Drupal Commerce,

przynajmniej logika by to podpowiadała

część ludzi z ubercatra chcąc go troche przerobić porzuciłą projekt i zaczeła tworzyć od początku commerce (nie mylic z e-commerce).

3 Marzec, 2012 - 03:00

A czy z commerce mozna sprzedawac dostep do plikow ? wtedy http://drupal.pl/node/4160 nie byloby problemem... ale z 2 strony instalowac commerce aby kilka osob moglo sobie sciagnac plik to chyba overkill...

3 Marzec, 2012 - 03:27

Spamator, tworzysz pole pliku/obrazu i zaznaczasz ze ma być private zamiast public. Nic prostszego. Jeżeli chcesz sprzedawać te pliki - commerce się nada tak samo jak ubercart - zależnie od upodobań.

9 Marzec, 2012 - 15:38

nie 5 tylko 6 :) a w polskim światku stoją jakieś sklepy na commerce ? Bo jakoś mało ich widze, może coś słyszeliście. Trzeba przyznać, że możliwości są duże i nawet coś tutaj ruszyło po długim przestoju, Pan Kurek walczy - http://www.drupal-commerce.pl/ (http://drupal.org/project/commerce_payu). Szkoda, że payu dotyczy tylko firm.

Co do tych 2 możliwości polecam commerce_file bo content access może pogryźć się z DA.

9 Marzec, 2012 - 15:39

Przegenialnie !! Będzie porządny, drupalowy odpowiednik WooCommerce (WordPress) :]

9 Marzec, 2012 - 15:48

A przy okazji, ktoś coś wie na temat Drupal Commerce.pl bez kreski ? Chodzi mi czy właściciel jedynie zajął domenę na poczet przyszłej sprzedaży gdy komenrcyjny Drupal się rozwinie i domena stanie się bardziej atrakcyjna :P czy coś się tam ma w najbliższych tygodniach/miesiącach ruszyć ?

Pytam z czystej ciekawości, bo zarówno domena z kreską jak i bez, nie jest zbytnio bogata w aktualności :]

BTW ktoś testował http://drupal.org/project/ecommerce ?

9 Marzec, 2012 - 16:20

Mati poruszyłeś ciekawy temat - rynek domen znacznie się zmienił - dzięki wielojęzyczności domeny pl straciły, a jeszcze pewnie mocno stracą w przyszłości. Służa teraz jedynie po to aby starsi ludzie, nie tak mocno obeznani w całym tym internecie, kompletnie się nie pogubili - bo pl to przecież polska.

Przy większych projektach coraz częściej stosuje się domeny com, eu i nastawia stronę na wielojęzyczność. Np. coraz większą popularnościa cieszy się slogan PRO - teraz wszystko jest pro - stąd coraz większe zainteresowanie domenami tego typu (tylko dla firm).

Osobiście nie wróżę domeną krajowym przyszłości (nie tylko polskim) - ale mogę się mylić albo za bardzo wybiegać w przyszłość. Według mnie podzial twojastrona.pro/pl + twojastrona.pro/fr ma zdecydowanie większy sens niż twojastrona.pl i twojastrona.fr
nie mówie tutaj nawet o kosztach domen, tylko o spojności, użyteczności i kodzie. Jedyne co mi przychodzi do głowy to konkurencja bawiąca się na innej stronie ale i to da się ograniczyć co do charakteru działalności odpowiednią umową.

Jeżeli miałbym szukać domeny pod commerce - to coś na com + hasło do commerce np. commerce-shops, elitecommerce itp.

Strony te mogą co najwyżej mieć podobny charakter jak ta tutaj i to jedynie jak twórcy włożą w to DUŻO wysiłku. Dobre do pogadania ze znajomymi w ojczystym języku, wymienienie się co ciekawszymi pomysłami, poradami ale i tak pierwszenstwo (nie ublizajac nikomu) bedzie mialo zawsze drupal.org (w przypadku commerce - commerceguys.com, http://www.drupalcommerce.org/) Wiadomo, latki, najnowsze informacje bezpośrednio od twórców i większa - bardziej twórcza społeczność.

Sam osobiście bardzo często zaglądam na jedną (org) jak i drugą(pl). Pierwszą aby zapoznać się z nowościami i potestować niektóre rzeczy, drugą aby zobaczyć jak to się przyjmuje na polskim rynku i wśród polskich programistów. Oczywiście tylko gdy język nie jest dla nikogo barierą.

12 Marzec, 2012 - 23:36

@kerios83 nie chodzi tutaj przecież o prześciganie się z drupal.org, założę się że nikt nie miał takiego zamiaru. Tak jak napisałeś, do pogadania z rodakami, i do tego służy.
Nie każdy jest nastawiony na zarabianie milionów w 50 krajach świata, i domeny .pl są i będą. Po co komuś domena: sklep_u_zosi.com i do tego jeszce .eu, i może .mobi, jak Zosia ma sklep na osiedlu. I nawet jak sobie commerce uruchomi i te bajeranckie domeny to nikt z Uzbekistanu nie kupi u niej kilo ogórków.

Jak np. będę chciał się wybrać z kimś na ryby czy pogadać o rybołówstwie to co w google kliknę pierwsze, fishing-enthusiasts.com/pro/eu/co.uk czy kurde nasze-rybki.pl czy coś w tym rodzaju? I która domena w tym przypadku będzie bardziej wartościowa?

13 Marzec, 2012 - 02:53

Cześć Malcolm dawno Cie nie widziałem! Źle mnie zrozumiełeś nie oceniam drupal.pl pod względem zawartości porównując do drupal.org - oceniam tylko domenę i jej funkcjonalnosc w nawiązaniu do tematu - jaka domena pod hasło 'commerce'.

Co do twojej wypowiedzi - to ja osobiście uważam, że pani zosia powinna zainwestować właśnie w jedną domenę np COM i z nią powiązać wersje językowe (jeżeli będzie coś więcej niż pl).

Po co komuś domena: sklep_u_zosi.com i do tego jeszce .eu, i może .mobi, jak Zosia ma sklep na osiedlu. I nawet jak sobie commerce uruchomi i te bajeranckie domeny to nikt z Uzbekistanu nie kupi u niej kilo ogórków.

No właśnie o tym samym pisałem - jedna domena jest lepsza np EU niz PL i osobno FR czy tam jeszcze do tego GR.

Ogórków nie kupi ze względu na dostawę - ale oprogramowanie już tak - cyfryzacja :)

Domeny com/pro/org mozna zajmowac z polskimi nazwami np rybki.com i do tego zachecam.

Jedyny minus to to, że google lepiej indeksuje domene mojastrona.pl niz mojastrona.com/pl - chodzi wyłącznie o wersje jezykowe, w innych wypadkach jest to samo. Im wyzsza domena - tym lepsze pozycjonowanie - chodź są to sprawy prawie marginalne, to przy dzisiejszym zapchanym rynku niby wszystko się liczy.

13 Marzec, 2012 - 05:31

Hehe, nie wiem @kerios83, może i masz rację, ja tam wyraziłem swoje zdanie, na domenach się nie znam, wolę babrać się w Drupalu, ale jednak podtrzymuję że pani Zosia która ew. chce obwieścić okolicy że ma świeżą dostawę marchewek, czy nawet sprzedać coś online, nie powinna i nie potrzebuje żadnej innej domeny oprócz .pl. Po to chyba te końcówki zostały stworzone, aby móc rozróżnić to czego się szuka, jakiś afrykaniec zobaczy stronę Zosi i wejdzie niepotrzebnie bo zobaczy globalną domenę.

P.S. Nie było mnie, zajęty jestem ;D

15 Marzec, 2012 - 13:06

Tyle, że Pani Zosia za odnowienie .com / .eu zapłaci taniej niż za odnowienie .pl a nawet .com.pl ;-)

I tu raczej tkwi pies pogrzebany popularności domen spoza .pl.

19 Marzec, 2012 - 14:16

Oj tam 10 zeta różnicy między .pl a .com to znowu nie majątek, a gdzie nie gdzie prawie tyle samo.

Druga sprawa - to tak wg mnie - że jak zakładasz bloga/stronę informacyjną/stronę firmową/sklep kierowaną/y do pl społeczeństwa to po kiego ruszać z domeną europejską .eu czy komercyjną międzynarodową .com ? Jak strona zamyka się w obrębie granic Polski.

No chyba, że pl zajęta to lecimy z rejestracją .com. .eu czy innej końcówki lub np: wspomniana .com elegancko pasuje do naszej nazwy czy równie elegancko dopełnia nazwę strony w adresie.

Trzecia sprawa, że USA może przejmować "od tak" domeny .com - ale to jedynie zasłyszałem tu i ówdzie więc może nie jest tak znowu strasznie ;P